Початок цьогорічного опалювального сезону наробив чимало переполоху через різке зростання ринкової ціни на природний газ, яке пов’язують з діями російського «Газпрому». У Європі, через певні маніпуляції росіян, вартість газу підскочила навіть до 3 тисяч доларів за тисячу кубів. Тому ті постачальники, з якими було укладено довгострокові договори до кінця року, потрапили у форс-мажорні обставини, що унеможливили постачання газу. Така ситуація виникла не тільки у Золотоніській громаді, а й по всій Україні. Про це повідомляє видання Золотоноша.City.
Як коментує ситуацію перший заступник Золотоніського міського голови Олег Масло, держава разом із Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, втрутилися у цю ситуацію і в ручному режимі було ухвалено рішення: ціна для населення залишиться на рівні літа − 7,80, 7,90 грн за куб, в залежності від регіону. Але в процесі цього випали із поля зору бюджетні установи: садочки, школи, лікарні. Аби виправити ситуацію, на рівні держави, знову ж таки в ручному режимі, встановлено ціну на газ для усіх бюджетних установ – 16,80 грн за куб газу. Тобто, і в 2022 році вона буде такою ж. Саме така цифра була обумовлена у меморандумі, який підписала асоціація міст України з Президентом.
Якою буде ціна на ринку – невідомо.
За словами Олега Михайловича, єдиним постачальником газу для усіх бюджетних установ України є «Нафтогаз Трейдинг». Це встановлено на рівні держави рішенням РНБО.
Наразі ця компанія вже уклала договір з бюджетними установами Золотоніської громади. Однак певний час зайняла процедура переходу від одного постачальника до іншого. Міський відділ освіти розмістив договори на ProZorro, і коли ліміти будуть внесені в єдину базу постачання газу, тоді бюджет на законних підставах споживатиме газ за обумовленою ціною – 16,80 грн за куб газу.
– Це, сподіваюся, не займе багато часу, − висловлює надію Олег Масло. − Пришвидшить процедуру і те, що у нас на кожній котельні стоїть газовий лічильник, де споживання газу відразу передається оператору розподілу по системі телекомунікацій.
Щоб обігріти бюджетні установи у перехідний період, довелося скористатися автоматичним постачанням, коли постачальником виступає НАК «Нафтогаз України». Посадовець пояснив, що це означає.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, ухвалила рішення, яке забезпечує автоматичний перехід споживачів газу до постачальника «останньої надії» – ГПК «Нафтогаз України». Тобто, всі споживачі будуть забезпечені теплом, навіть якщо підприємства теплокомуненерго з якоїсь причини (немає постачальника газу і т.п.) не отримуватимуть природний газ.
Якщо договір з попереднім постачальником розірвано, і не заключили з іншим, то на цей період існує можливість скористатися послугами постачальника «останньої надії». Тож, усі садочки і школи наразі опалюються. Однак ціни у цьому випадку вищі і доходять навіть до 30 гривень за кубометр газу. Закономірно, що міська влада зацікавлена, щоб якомога швидше укласти основні договори на постачання з нижчою вартістю.
У найвигіднішому становищі наразі знаходиться Золотоніська гімназія. У цьому навчальному закладі є і міні-котельня, і твердопаливний котел КП «Міський водоканал». Але, як зауважує чиновник, наразі паливні пелети теж подорожчали. Якщо раніше можна було купити тонну за 4 тисячі гривень, то тепер ціна вдвічі вища.
– Ми вимушені економити тепло. Тож, чим швидше будемо утеплюватися, міняти вікна на сучасні склопакети, тим менше споживатимемо газу. На державному рівні вирішили стимулювати виробників тепла, які працюють не на газу, а на пелетах чи дровах: тариф на альтернативне джерело енергії може бути не більше 90% від тарифу на газ. Приміром, одна гігакалорія тепла від газу вартує, умовно скажемо, 2,5 тисячі гривень, а вартість гігакалорії від пелетів на 250 гривень менша. Різниця, хоч і невелика, проте допомагає зекономити кошти. Ми це використовуємо. Басейн у нашій гімназії можемо обігрівати як газом, так й іншими видами палива, − підводить риску Олег Масло.