Помірний та теплий кінець робочого тижня для пересічних жителів видався напрочуд пекельним для рятувальників, пожежників-добровольців, комунальників, а також представників багатьох рідкісних видів фауни довкола ряду сіл громади.

Серія пригод, що тривала до самісінького ранку, розпочалася у надвечір’я. Саме тоді спалахнула масштабна пожежа у територіальних межах села Кедина Гора, де межують орнітологічний заказник загальнодержавного значення “Липівський” та ботанічний заказник місцевого значення “Пташині острови”.

Як відомо, “Липівський заказник” найбільше значення має для збереження водно-болотних птахів. Восени тут збирається до 17 тис. птахів (понад 100 видів, із них 5 занесені до Червоної книги), які зупиняються у цій локації для годування. Частина із зазначених птахів-мігрантів оселяється поруч, у заказнику “Пташині острови”. Це місце, до речі, відоме рідкісними видами рослин, також занесеними до Червоної книги. Варто акцентувати, що із першого квітня у більшості із тимчасово місцевих птахів зазвичай починається сезон так званого гніздування – висиджування яєць.

Чиє чергове безглузде недбальство ледь не привело масштабної екологічної трагедії (помірна погода із короткочасними дощами самозагорянню не сприяла точно), гадати марно. Адже і унікальні природні ландшафти, і сама Кедина Гора уникли справжньої біди завдяки професійній та наполегливій роботі рятувальників Золотоніського районного управління ДСНС та навіть підрозділу з м. Черкаси, представників ДП «Ліси України». Як зазвичай, пліч-о-пліч із ними свою частину роботи виконували члени Добровільної пожежної команди, а саме – начальник УЖКГ Артем Харін та очільник ДПК Максим Масюк разом із своїми колегами.

Паралельно із надзвичайною подією на березі та акваторії Дніпра, ще одним джерелом масштабного підпалу стало село Деньги, де горіло кілька гектарів місцевої екосистеми. Тут згаданий вище склад вогнеборців громади доповнився заступником міського голови Олександром Флоренком, тамтешньою старостою Наталією Сергієнко, а також небайдужими місцевими жителями.

– Нам вдалося зловити палія, який в неадекватному стані заявив, що вчинив цю пожежу для того, щоб йому було зручно ходити через болотисту місцевість. Тепер цьому розумнику загрожує штраф у розмірі декількох тисяч гривень. Але тварин, птахів і більшість рослин на цю місцевість вже не повернути цього року, а деревам взагалі завдано фатальної шкоди, – наголосив Олександр Флоренко.

Опісля ліквідації займання біля Деньгів, колектив вогнеборців повернувся на допомогу до своїх колег, що продовжували долати воглнь у Кединій горі. Їхня присутність була вкрай необхідною, адже виникала реальна загроза перекидання вогню на великі площу лісового масиву поруч з місцем пожежі. Однак масштаби лиха були наскільки великими, що роботи тривали у комплексі аж до 6-ї ранку.

– «Прибирання», як це називають самі палії, в Україні заборонено законодавством, а на території громади – ще й Правилами благоустрою. І питання зовсім не в тих штрафних коштах, – зауважує опісля цих подій начальник УЖКГ Артем Харін,  – Питання стоїть щодо величезної шкоди, яку «прогресивні» господарі завдають усім довкола. Мова йде про екологію, здоров’я, а також про значні матеріальні збитки. А їх чимало: достатньо лише згадати випадки, коли подібні пожежі поширювалися на житлову забудову, а також окремо зауважу про витрати на ліквідацію таких  надзвичайних ситуацій.

Нагадаємо, що за підпал сухостою передбачено штрафи:

  • для громадян – від 3 060 до 6 120 грн;
    для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн.

А у разі масштабних наслідків – і кримінальна відповідальність!

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).