Не встигла громада оговтатись від нещодавньої пожежі на природних заказниках, як за тиждень зовсім поруч виникла аналогічна ситуація. На порядок складніша й відповідальніша, адже в епіцентрі подій – ліси довкола Коробівки та Кединої Гори. Протягом трьох днів понад дві сотні рятувальників, добровольців-пожежників та місцевих жителів докладали неймовірних зусиль, аби зупинити розповсюдження вогню, який за попередніми оцінками охопив близько 100 гектарів екосистеми.
Перші повідомлення про загоряння очерету надійшли 3 травня об 11:15. За лічені хвилини ситуація ускладнилася через сильні пориви вітру, які миттєво перекинули полум’я на суху лісову підстилку. На місце події оперативно прибули підрозділи Головного управління ДСНС у Черкаській області, які негайно розпочали боротьбу з вогняною стихією. До них безпосередньо долучилися Добровільна пожежна команда громади із Благодатного (до якої цього дня традиційно долучився і тамтешній староста Дмитро Шевченко), особовий склад УЖКГ на чолі з Артемом Харіним: як і заведено у нашій громаді, статус посадовця зазвичай не заважає разом із усіма на рівних долати надзвичайні ситуації, навіть під час своєї законної відпустки. Окремо варто відзначити, колектив Золотоніського лісового господарства, котрий майже усім свої складом та наявною технікою долучився до цього процесу. Також брали активну участь у ліквідації лиха курсанти навчальної пожежно-рятувальної частини НУЦЗУ і волонтери Загону швидкого реагування обласного Товариства Червоного Хреста.
Швидке поширення диму досягло і самої Золотоноші, змусивши міську раду звернутися до мешканців з проханням зачинити вікна та обмежити перебування на відкритому повітрі. Тим часом масштаби пожежі вимагали залучення значних сил та засобів. За інформацією Головного управління ДСНС, у ліквідації брали участь 47 одиниць спеціальної техніки та 199 рятувальників.
Ситуація ж ускладнювалася не лише сильним вітром, а й обмеженою видимістю через густий дим. Як розповів кореспондентам Суспільного:Черкаси старший інспектор сектору реагування патрульної поліції Віталій Лелека, рух транспорту в районі пожежі відразу було обмежено, аби забезпечити безперешкодний проїзд рятувальної техніки та сільськогосподарських машин, залучених до локалізації займання. Окрім того, мова йшла і про безпеку громадян, адже видимість на дорозі сягала ледь 10-15 метрів, тому журналістам начальник Добровільної пожежної команди Максим Масюк наголошував на забороні руху без спеціального захисного костюма. За його словами, подекуди горіли верхівки дерев, що значно ускладнювало гасіння. Проте спільними зусиллями вдалося зупинити основну частину пожежі. Рятувальники використовували як пожежні машини, так і спеціальні рюкзаки з водою та ручні засоби гасіння, особливо в тих місцях лісу, куди не могла дістатися техніка.
По обіді ситуація продовжувала залишалася стабільно складною. Дорогу на Кедину Гору довелось перекривати повністю. Заступник міського голови Олександр Флоренко знову мусив звертатись до громади щодо допомоги у вигляді тракторної техніки з плугами для створення протипожежних смуг. Окремо згодом він зауважив, що протягом ліквідації лиха підтримку рятувальникам надавали не лише місцеві жителі, а й золотоніські підприємці. Ілона Каптановська, Володимир Давиденко, Жанна Старухіна та Віктор Душка протягом трьох днів забезпечували вогнеборців питною водою та продуктами харчування. Також міській раді, котра взяла на себе забезпечення пожежних автомобілів пальним, суттєво допоміг додатковим постачанням паливно-мастильних матеріалів підприємець Олександр Некрасов. Ці витрати будуть компенсовані згодом із бюджету громади.
Увечері в Золотоніській РВА відбулось засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій для координації дій та оцінки збитків.
Староста Коробівського старостинського округу Сергій Кожемяко в коментарі Суспільному уточнив, що пожежа охопила території Вільхівського та Ліплявського лісництв. Він також зазначив, що протягом нинішньої весни це вже не перший випадок загоряння, але попередні пожежі вдавалося локалізувати значно швидше. За його словами, однією з причин швидкого поширення вогню стало висихання очерету на територіях, які раніше були затоплені, що зробило їх надзвичайно горючими.
– Вогонь навіть перекинувся через трасу Золотоноша-Черкаси в районі Снігурівки. На щастя, жителям найближчих сіл нічого не загрожувало, проте ситуація постійно залежала від напрямку вітру, – зазначив сільський очільник. Він, до речі, вже у нічний час організував вкрай потрібну логістику щодо постачання палива для рятувальників, до ранку методично здійснюючи його доставку власною автівкою.
Неділя, 4 травня, видалась хоч і не катастрофічною, як попередній день, проте була таки вкрай напруженою. Ранок розпочався вкрай оптимістично, хоч це й не відмінило методичну роботу, але вже дещо меншим складом. Увечері дорогу перекривати довелося знову, адже сильний вітер знову почав активно робити свою справу, не даючи перепочинку нікому.
Понеділок, 5 травня, відзначився похмурою холодною погодою. На місці події також здійснювався моніторинг та роботи з обкопування тліючих рештків для запобігання повторному загорянню. Причини виникнення масштабної пожежі встановлюються відповідними органами. Остаточну ж крапку цього дня поставив довгоочікуваний рясний вечірній дощ.
Лише надвечір 5 травня надійшла довгоочікувана новина: рятувальники ДСНС оголосили про ліквідацію лісової пожежі в районі села Кедина Гора. Олександр Флоренко, у свою чергу ,подякував усім, хто брав участь у боротьбі з вогнем, назвавши їх справжніми героями.
Ця подія – чергове нагадування про відповідальність та важливість обережного поводження з вогнем, особливо в умовах сухої та вітряної погоди!